Návody

Multifunkční deska – jméno je programem

Multifunkční desky jsou na základě vynikajících materiálových vlastností mimořádně vhodným a současně dekorativním dřevěným materiálem, který nachází uplatnění například při stavbách veletržních stánků, v konstrukčních dřevostavbách, ve vlhkém prostředí nebo pro balení. Wodego nabízí MFP – pokládkové desky v nejrůznějších formátech a tloušťkách.

MFP – vypočitatelná ve svých vlastnostech a nekomplikovaná při zpracování

Upevnění: hřebíky – nebo šrouby – minimální délka by měla mít buďto 50 mm nebo dvojnásobek tloušťky desky. Veškeré upevňovací prostředky by měly být zaraženy 2-3 mm hluboko. Aby se zabránilo vytržení na hranách desek, měla by být dodržena minimální vzdálenost hřebíků 150 mm od kraje. Uvnitř desky je dostačující vzdálenost 300 mm hřebíků na trámech a podpěrných lištách. Přípustné hodnoty upevnění v souladu s francouzským standardem CB71 byly testovány institutem CTBA. Z tohoto může být vypočtena také přípustná hodnota podle Euro-kódu 5.

Pokládání na podkladová dřeva

U renovací nebo v novostavbách vznikají stavební situace, při kterých musí být deskový materiál pokládán na stropní trámy.

Při tomto doporučujeme následující postup:

  • zkontrolujte případnou nutnost tepelné/a vlhkostní ochrany
  • stropy z dřevěných trámů by neměly být oboustranně zakryty parotěsnou fólií
  • lepší tepelné a zvukové utěsnění nabízí zabudování napínacího plstěnce mezi stropní trámy.

Stanovení potřebné tloušťky desek u MFP

V závislosti na vašem upřednostňovaném prokládacím systému použijte tabulku 1 pro jednopólový systém (pouze 2 podpěry) nebo tabulku 2 pro vícepólový systém (minimálně 3 podpěry). Tabulky jsou vypracovány tak, abyste mohli na základě určitého provozního zatížení (sloupec vlevo) a existující vzdálenosti trámů (řádek vpravo), vyčíst potřebnou tloušťku desek (v prvním řádku). Pravá tabulka připouští s 1/400 nižší průhyb. Zjištění chování při zatížení pro MFP bylo testováno ve WKI (Wilhelm-Klauditz-Institut pro výzkum dřeva) v prototypové metodě dle EN12871 pro použití u střech jako nosného podkladu střešní krytiny a u podlah jako nosného podpodlahového materiálu.

* 1,00 kN/m² odpovídá cca. 100 kg/ m²

Aby se pokládka stala dětskou hrou

MFP může být opracována běžnými stroji nebo nástroji pro zpracování dřeva. Doporučujeme pro toto použití nástrojů z tvrdých kovů.

Doporučujeme přes masivní stropy ve starých a nových stavbách parotěsné zábrany, např. z 0,2 mm silné polyetylenové fólie. Dbejte na silně se překrývající (minimálně 30 cm) nebo svařované spáry.
Výškové vyrovnání docílíte rozdílným podkladovým materiálem, pro toto byste měli rozložit pruhy z masivního dřeva, z tvrdých vláken, z umělých hmot nebo surových dřevotřískových desek, které mohou být při zabudování spojeny bílým klihem.
Při sešroubování dbejte na to, aby šrouby nepronikly až do masivní desky. Všechny izolace na zdi by měly být vytaženy až po horní hranu povlaku (cca 10 cm) a fólie by měla – také při následujících pracích – zůstat nepoškozená. Přesahy fólie by měly být ideálně umístěny pod podkladová dřeva
Lepší kročejovou neprůzvučnost docílíte minerálními izolačními materiály. Doporučují se izolační materiály ze skelné vlny. Při zvýšených nárocích na kročejovou neprůzvučnost používejte, prosím, pro utěsnění proti hluku systém pružinových kolejnic.
Skližte dodatečně spodní čelist drážky a horní stranu pera bílým klihem z umělé pryskyřice (PVAc). Sklížením se docílí zvýšené celkové tuhosti desky.
Za účelem zamezení vzniku skřípotu dbejte na místo pro dilatační spáru 15 mm mezi stěnou a pokládanou deskou. Pro první řadu byste měli sejmou pera. U větších ploch (délka více než 10 m) budou zapotřebí mezi tím ležící další dilatační spáry.
Dbejte prosím na tento pokyn. Je platný pro všechny pokládkové práce! Pokládané desky opatřit okamžitě povlakem nebo zakrýt polyetylenovou fólií, aby se zabránilo jednostrannému vysušení.

Zajímají vás ceny multifunkčních panelů?

Přesné ceny výše uvedených MFP desek najdete v ceníku. Další zajímavé informace na vás čekají v sekci návody. Můžete nás kontaktovat s případnými dotazy.


Přejít do eshopu 

Slevová akce

MFP desky levně!

Na MFP desky poskytujeme v našem internetovém hobbymarketu Baushop.cz slevy přes 20%.

více informací

Aktuálně

„Aby se pokládka stala dětskou hrou.“ – odborníci radí čemu se vyvarovat a čím si práci ulehčit.

více